دوره مقدماتی MICROSOFT SQL SERVER 2014

معرفی دوره

آموزش SQL با Microsoft Sql Server 2014

شاید بپرسید چرا به آموزش sql نیاز داریم؟ باید بدانید با توجه به گستردگی روز افزون اطلاعات در حوزه IT و بحث ذخیره و بازیابی داده‌ها، به سیستمی جامع و دارای سطح مدیریتی قوی نیاز است که علاوه بر ذخیره داده‌ها، بازیابی و تحلیل داده ها را برای ما ساده‌تر کند. در حوزه ذخیره و بازیابی داده‌ها نرم افزار Microsoft Sql Server 2014 را میتوان به عنوان یکی از قویترین سیستم های مدیریت بانک اطلاعاتی (DBMS) انتخاب نمود.

این نرم افزار پر قدرت علاوه بر ابزارهای مدیریتی بسیار کارآمد از پشتیبانی کمپانی بزرگ مایکروسافت نیز بهره می‌برد که این ویژگی ها به نوبه خود این نرم افزار را در زمره قدرتمندترین سیستم‌های مدیریت پایگاه داده قرار می‌دهد.

موارد کاربرد این نرم افزار بسیار گسترده می‌باشد. نمونه ای از کاربردهای آن به شرح ذیل می باشد:

  • نرم افزارهای پشتیبان گیری در شبکه
  • نرم افزارهای سازمانی مثل Microsoft SharePoint
  • توسعه دهندگان برنامه های مبتنی بر پایگاه داده
  • تلفن های همراه مثل Windows Phone
  • و ….

در این دوره ایمان نام جویان با فیلم آموزش sql به زبان فارسی تلاش خواهد کرد تا شما را با نرم افزار SQL Server آشنا سازد.

جدول زمانبندی

شروع دوره 16 دی

هفته اول

1. مقدمه و معرفی

2. آشنایی با مفاهیم پایه ای پایگاه داده: (در این بخش به معرفی اجمالی مفاهیم پایگاه داده پرداخته می شود. مفاهیمی هم چون Data base، Field ، record و....)

3. آموزش نصب و راه اندازی محیط Microsoft Sql Server 2014: (در این بخش نیازمندیهای و روش نصب SQL Server 2014 و هم چنین سرویسهای مرتبط آن بیان می شود.)

4. آشنایی با محیط Management Studio : (در این قسمت به معرفی کنسول مهم و مدیریتی Management Studio پرداخته میشود. هم چنین ساخت یک پایگاه داده نمونه و روش نامگذاری قبل از ساخت پایگاه داده بیان میشود. )

5. ساخت پایگاه داده: (در این بخش دستورات DML و DDL معرفی و هم چنین روش ساخت پایگاه داده و استفاده از آن توسط دستورات SQL بیان می شود. )  

 تاریخ باز شدن محتوا 16دی ماه

هفته دوم

1. دستور SELECT : (معرفی و استفاده از دستور Select به منظور واکشی داده ها و اطلاعات از جداول بانک اطلاعاتی.) 2. استفاده از عبارات شرطی : (به منظور استفاده از پرس و جو(Query) های دقیق تر از جداول بانک اطلاعاتی نیاز به استفاده از ترکیباتی از دستور Select است که در آن ها از عبارات و گزاره های شرطی استفاده شده است. در این درس دستوراتی هم چون Where ، عبارات منطقی And و Or و ... معرفی می شوند.) 3. دستور ORDER BY: (اغلب اوقات داده هایی که در جداول بانک اطلاعاتی ذخیره شده اند ، بر اساس قاعده ای به صورت مرتب شده نیستند. با استفاده از دستور Order By میتوان داده ها را بصورت صعودی و نزولی مرتب نموده و نمایش داد.) 4. دستور Like: (استفاده از دستور Like کمک میکند تا با اطلاعات کم اقدام به جستجو در پایگاه داده نماییم. این دستور معمولا با کاراکترهای خاصی همراه شده ، که به آنها WildCard گفته میشود.)

  تاریخ باز شدن محتوا 16 دی ماه

هفته سوم

1. دستورات Insert Into، Update و Delete (در این بخش با چگونی درج، به روز رسانی و حذف داده ها از بانک اطلاعاتی آشنا میشویم. دستورات این بخش جزو مهمترین و پرکاربردترین دستورات SQL می باشند.) 2. عملگرهای IN ، Between و تابع Concat: (با استفاده از عملگرهای IN و Between میتوان پرسشهای کاملتری را از بانک اطلاعاتی مطرح نمود. تابع Concat به منظور ترکیب دو یا چند فیلد رشته ای استفاده میشود.) 3. Inner Join: (معرفی Join به منظور اتصال جداول در بانک های اطلاعاتی و هم چنین معرفی و استفاده از Inner Join به عنوان یکی از پر کاربرد ترین دستورات اتصال جداول در پایگاه داده.) 4. دستورات Left Join، Right Join و Full Join: (در ادامه مباحث مربوط به اتصال جداول ، در این بخش به معرفی سه نمونه از Join که به آنها Outer Join هم گفته می شود ، پرداخته شده است.)

  تاریخ باز شدن محتوا 23 دی ماه

آزمون میان ترم دوره 30 دی و 1 اسفندماه می باشد

هفته چهارم

1. SELECT INTO : (گاهی اوقات نیاز است که از جداول بانک اطلاعاتی نسخه پشتیانی تهیه کنیم. یک از راهکارها استفاده از دستور SELECT INTO می باشد.) 2. CREATE TABLE ، Constraint و DataType : (این بخش از مهمترین بخش های SQL است. زمانیکه طرح و نقشه ، جداول و نحوه ارتباط بین جداول مشخص شد، نوبت به ساخت جداول در بانک اطلاعاتی می باشد. در این بخش نحوه ساخت جداول توسط دستورات SQL ، ایجاد قید و شرط در هنگان ساخت فیلد های جدول و هم چنین انواع داده ای آشنا میشوید.) 3. Primary Key و Foreign Key : (کلید اصلی یک عنصر حیاتی برای جستجو های بهتر و هم چنین راهکاری به منظور ارتباط بین جداول می باشد.هر جا سخن از کلید اصلی باشد در کنار آن کلید خارجی نیز مطرح میشود. ساخت کلید اصلی(کلید اولیه) و کلید خارجی هدف اصلی این درس می باشد. یک نکته مهم اینست که در هنگام استفاده از Join ها کلید ها میتوانند بهترین وسیله باشند.) 4. Index  

  تاریخ باز شدن محتوا 2 اسفندماه

هفته پنجم

1. Check و Default 2. Drop و Alter : (برخی اوقات پس از طراحی عناصر پایگاه داده متوجه میشویم که ساختار ایجاد شده یا باید تغییر کند و یا باید به کلی حذف شود. به عنوان مثال تغییرات میتوانند حذف یا اضافه کردن فیلد های یک جدول باشند و ... . از دستور Drop برای حذف عناصر و Alter به منظور تغییرات استفاده میشود.) 3. Auto Increment : (با استفاده از خاصیت افزایش خودکار می توان نحوه مقدار دهی را به صورت خودکار و افزایش به عهده SQL گذاشت. مثلا برای اشخاص کد عددی در نظر گرفته شود که با اضافه شدن هر شخص به جدول، این عدد به صورت خودکار افزایش یابد.) 4. View 5. Aggregate Functions : (در SQL به منظور انجام عملیات های خاص توابعی تعریف شده اند که میتوان از آنها در پرس و جوهای بانک استفاده نمود. توابعی معمولا دارای مقدار ورودی و خروجی هستند. در این بخش توابعی مانند: Count، SUM، AVG و ... و هم چنین دستور گروه بندی Group By و ... معرفی و استفاده می شود.)

  تاریخ باز شدن محتوا 7اسفند ماه

آزمون پایان ترم دوره 14 و 15 اسفند ماه می باشد

   

 

+نمایش

معرفی استاد دوره


ایمان نامجویان

ایمان نام جویان - مدرس دوره آموزش SQL - دارای  بیش از ۸ سال سابقه در حوزه فناوری اطلاعات(حوزه نرمافزار و توسعه دهندگان ، سخت افزار، شبکه و امنیت ) می باشد. در حال حاضر ایشان به عنوان کارشناس ارشد فناوری اطلاعات با شرکت ها و مراکز معتبر آموزشی در حال همکاری می باشد.

2 پاسخ به “دوره مقدماتی MICROSOFT SQL SERVER 2014”

  1. با سلام
    آیا دوره پیشرفته SQL Server هم برگزار خواهد شد.
    خصوصا مباحث مربوط به Tuning و انواع ایندکس گذاری برروی داده ها و جداول و DTS و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *