شما میتوانید اپلیکیشن اندروید ما را دانلود کنید.
مخصوص نسخه اندروید 4.4 به بالا دانلود اپلیکیشن اندروید

وبلاگ

چگونه یک Static TCP/IP Route را به Routing Table ویندوز اضافه کنیم؟

در برخی از محیط های خاص، ممکن است که اضافه کردن یک static route به Routing Table در ویندوز مفید واقع شود، پس با ما همراه شوید تا با نحوه انجام این کار آشنا گردید:

یک routing table تعیین می کند که تمامی packet ها به هنگام ترک سیستم به کجا بروند، حال چه این سیستم یک router فیزیکی باشد یا یک کامپیوتر شخصی. بیشتر router ها از مسیریابی دینامیکی استفاده می کنند، این نوع از مسیریابی براساس اطلاعات واصله از سایر router ها،  این امکان را برای router فراهم می کند که بتواند packet ها را به بهترین مکان منتقل، یا در اصطلاح forward کند. شما می توانید با استفاده از فرمان traceroute  کانکشن هایی را که به محض رسیدن به مقصد بوجود می آیند را مشاهده کنید و با نحوه کارکرد این سیستم آشنا گردید.

اکثر router ها این امکان را برای شما فراهم می آورند تا در صورت تمایل با اضافه کردن یک static route، ترافیک خود را به یک router یا gateway مشخص forward کنید. اما هدف از انجام این کار چیست؟ پاسخ این است که بیشتر افرادی که در محیط های خانگی و کوچک کاری خود از ویندوز استفاده می کنند احتمالا میلی به انجام این کار ندارند، اما این کار می تواند در برخی از شرایط خاص مفید واقع شود. شرایطی همچون:

  • مواقعی که شما ۲ اینترنت کانکشن دارید و قصد دارید تا از یکی از آن ها برای ارتباط به شبکه اینترنت و از دیگری برای وصل شدن به شبکه شرکت استفاده کنید و همچنین تمایل دارید تا تمامی ترافیک ها در یک رنج IP آدرس خاص از یکی از این دو کانکشن ها خارج گردد.
  • مواقعی که شما چندین subnet را بر روی شبکه خود set کرده اید و نیازمند این هستید که ترافیک خود را به طور مستقیم به سمت یک subnet هدایت کنید. Static route ها برای استفاده در چنین محیط هایی خاصی بسیار مناسب هستند.
  • مواقعی که شما از کامپیوتر دارای سیستم عامل ویندوز به عنوان یک router برای شبکه تان استفاده می کنید و می خواهید کنترل دقیقی بر روی آن داشته باشید.

در هر یک از حالات فوق جهت اضافه کردن static route به Routing Table در ویندوز، می بایست ابتدا به سراغ Command Prompt بروید. این کار بسیار ساده است و طی چند مرحله انجام می شود.

مشاهده Routing Table ویندوز

پیش از آن که اضافه کردن route ها را آغاز کنید، شاید بهتر باشد تا ابتدا نگاهی به routing table داشته باشیم. با استفاده از فشردن کلید ویندوز به همراه کلید X در منوی Power Users گزینه “Command Prompt Admin” را انتخاب کنید.

در Command Prompt فرمان زیر را وارد کرده و کلید Enter را

route print

بفشارید:

با این کار شما می بایست لیست طولانی از ” network destination” ها و “gateway” هایی را مشاهده کنید که packet ها به آن ” destination” ها از پیش هدایت شده اند، مگر آن که که شما از پیش یک static routes به table افزوده باشید. هر چیزی که در این صفحه نمایش داده می شود به شکل دینامیک تولید خواهد شد.

افزودن یک Static Route به Routing Table ویندوز

برای افزودن یک Static Route به Routing Table ویندوز می بایست فرمانی را تایپ کنید که از syntax زیر استفاده می کند:

route ADD destination_network MASK subnet_mask  gateway_ip metric_cost

استفاده از کامپوننت های subnet_mask و metric_cost در این فرمان اختیاری است. چنانچه شما subnet mask را تعیین نکنید، این مقدار به طور خوکار ۲۵۵٫۲۵۵٫۲۵۵٫۰ انتخاب خواهد شد و همچنین در صورت عدم تعیین یک metric cost، یک cost بزرگتر از ۰٫۰٫۰٫۰ destination ورودی استفاده خواهد شد.  metric cost value تنها یک cost است که تنها وابسته به سایر cost ها در table وابسته است و زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که ویندوز تصمیم می گیرد بین چندین router بتوانند به یک مقصد یا “destination” دستیابی داشته باشند.

بنابراین، به عنوان مثال، اگر می خواهید مسیری را اضافه کنید که تمامی ترافیک محدود شده به subnet؛ ۱۹۲٫۱۶۸٫۳۵٫۰ و عبوری کرده از gateway؛ ۱۹۲٫۱۶۸٫۰٫۲ و دارنده metric cost اتوماتیک را تعیین کند، باید از فرمان زیر استفاده کنید:

route ADD 192.168.35.0 MASK 255.255.255.0 192.168.0.2

اگر شما قبلا از فرمان route print استفاده کرده باشید با نگاهی به table می توانید static route خود را مشاهده کنید:

این کار بسیار ساده به نظر می رسد، اما قدری مشکل نیز در این زمینه وجود دارد. هنگامی که شما یک static route را اضافه می کنید، به صورت پیش فرض این مقدار تنها تا زمانی باقی می ماند که شما مجددا ویندوز را راه اندازی کنید و دلیل این کار این است که بسیاری از کمپانی ها از لیست های هماهنگ (coordinated) متعلق به static route استفاده می کنند که اغلب بروزرسانی می شوند. در عوض اضافه کردن و بروزرسانی تمامی آن route ها بر روی هر ماشین، این کمپانی ها تنها یک batch script file را توزیع می کنند که جدیدترین route ها را در مدت زمان بالا آمدن ویندوز به آن اضافه می کند. این کار باعث می شود تا routing table نسبتا منظم نگه داشته شود.

بنابراین شما نیز می بایست از شیوه batch script منحصر به خود استفاده کنید. انجام این کار چندان دشوار نیست، اما چنانچه به تازگی یک یا دو static route اضافه نموده اید و قصد ندارید که آنان را تغییر دهید، می توانید در عوض نوشتن یک batch script تنها با استفاده از امکان –p و افزودن آن به فرمان خود، موجب پایدار ماندن route  تعیین شده خود شوید. یک route پایدار حتی در هنگام بالا آمدن ویندوز نیز پایدار می ماند. برای

route -p ADD 192.168.35.0 MASK 255.255.255.0 192.168.0.2

مثال کافی است تا فرمان پیشتر ذکر شده را به شکل زیر بازنویسی کنیم:

 

حذف کردن یک Static Route از Routing Table ویندوز

قطعا در یک زمانی شما قصد خواهید کرد که static route را از Table خود حذف کنید. تنها کاری که شما لازم است انجام دهید این است که فرمانی را تایپ کنید که از syntax زیر استفاده می کند:

route delete destination_network

به عنوان مثال برای حذف کردن static route که پیشتر بع عنوان مثال در این راهنما معرفی کردیم می باسیت فرمان زیر را وارد کرده و کلید Enter را بفشارید:

route delete 192.168.35.0

همانطور که مشاهده نمودید استفاده از static route ها در خانه و شبکه های کاری کوچک، قدری پیچیده به نظر می رسند، اما چنانچه به آنان احتیاج پیدا نمودید فرآیند پیاده سازی آنان بسیار ساده است و اگر هم نیازی به آنان نداشتید اکنون با خواندن این مطلب با ویژگی آشنا شدید که ممکن است در آینده از آن استفاده کنید.

 برگرفته از:

How to Add a Static TCP/IP Route to the Windows Routing Table

پاسخ دهید