شما میتوانید اپلیکیشن اندروید ما را دانلود کنید.
مخصوص نسخه اندروید 4.4 به بالا دانلود اپلیکیشن اندروید

وبلاگ

هک شدن سرویس GPS یا GPS spoofing می تواند منجر به یک فاجعه شود

تصور کنید به رهیاب Google Maps اعتماد کرده اید و ناگهان می بینید که از مکانی ناخواسته و خطرناک سر در آورده اید! تاکنون اگر با چنین اتفاقی روبرو می شدید ممکن بود آن را پای اشتباهات این نرم افزار بگذارید، اما واقعیت این است که هکرها با هک کردن سیستم GPS تلفن همراه هوشمند می توانند شما را به سمت مکانی که آنان تعیین می کنند هدایت کنند و این همان چیزی است که ما از آن با نام GPS spoofing (جعل سیستم موقعیت یاب جهانی) نام می بریم.

با توجه به استفاده صدها اپلیکیشن و تعداد بسیار زیاد خدمات مبتنی بر GPS، هک کردن این سرویس مشکل خطرناکی به حساب می آید. داده های سامانه موقعیت‌یابی جهانی یا به اختصار GPS می توانند در جهت اهداف خرابکارانه هک شوند و به نوعی مشکل ساز شوند و حتی اگر به دست افرادی خطرناک بیافتد می توانند جان انسان ها را به خطر بیاندازد.

GPS spoofing

Dinesh Manandhar استادیار پروژه دانشگاه Tokyo، به عنوان شخصی که بر روی توسعه سیستم ها با هدف جلوگیری از چیزی که او GPS spoofing می نامد کار می کند، طی نشستی اعلام کرد که جعل سیستم GPS یا ایجاد تغییرات در مختصات مربوط به موقعیت تلفن های همراه هوشمند کاری بسیار آسان است. برای این کار کافی است تا فرد هکر از ابزاری با نام GPS simulator استفاده کند. تولید کنندگان از این ابزار برای تست میزان دقت محصولات خود استفاده می کند و قادر است تا سیگنالی مشابه با سیگنال ماهواره های GPS تولید کند و منجر به ایجاد تغییرات در اطلاعات دریافت شده از جانب دستگاه هایی نظیر تلفن های همراه، سیستم های رهیابی خودرو و نیز سایر دستگاه ها شود.

قیمت این این ابزار ۸۰۰۰ دلار می باشد اما تهیه نوع کارکرده آن نسبتا آسان و ارزان قیمت است. Dinesh در این باره می گوید: “شما با GPS simulator می توانید در اطلاعات تلفن همراه هوشمند خود دست ببرید و کاری کنید که اینطور به نظر برسد که شما در حال رفت آمد بین توکیو و هاوایی هستید، آن هم تنها در عرض سه دقیقه.”

آخرین مورد استفاده از (GPS spoofer) ها مربوط به بازی Pokemon Go می باشد که در آن کاربران با استفاده از آنان توانستند این بازی را هک کنند. در واقع برخی از کاربران این بازی با دستکاری در اطلاعات GPS تلفن های همراه هوشمند خود توانستد بدون آن که حتی از خانه خود خارج شوند اقدام به گرفتن شخصیت کارتونی این بازی کنند. ویدئو هایی از چگونگی انجام این کار را می توانید در شبکه YouTube مشاهده کنید.با این حال اگرچه هک Pokemon Go هنوز منجر به حادثه بزرگی نشده است، اما Dinesh در رابطه با این موضوع می گوید که GPS spoofing می تواند برای حمله به شخص یا کمپانی که کنترل بیشتر ماشین آلات و لوازم خود را به شکل از راه دور انجام می دهد، استفاده شود.به عنوان مثال، چنانچه استفاده از خودروهای بدون سرنشین رواج پیدا کند، یک هکر می تواند به شکل از راه دور باعث تصادف یک خودرو با یک خودرو دیگر و حتی یک تصادف منجر به مرگ شود. Dinesh در ادامه می گوید که GPS spoofing می تواند باعث از کار افتادن تکنولوژی های امنیتی همچون geofencing (تعیین محدوده جغرافیایی) شود، این تکنولوژی ها از داده های GPS برای تعیین مرزهای جغرافیایی برای ایجاد محدودیت دستیابی به اطلاعات طبقه بندی شده به هنگام عبور از محدوده های از پیش تعیین شده استفاده می کنند.

او می گوید: “فرض کنید که من مدیر ارشد یک بانک بزرگ بودم و امکان دسترسی به تمامی اطلاعات تنها از پشت میز کامپیوتر من ممکن بود و چنانچه به اتاق کناری می رفتم این امکان دیگر وجود نداشت، حال در صورتی افراد بتوانند در اطلاعات مربوط به موقعیت مکانی دریافت شده از جانب کامپیوتر تغییراتی ایجاد کنند، می توانند به چنین اطلاعاتی دسترسی داشته باشند.”اگرچه خطراتی ناشی از GPS spoofing از سال ۲۰۰۰ میلادی در محافل دانشگاهی مطرح بود اما دولت و شرکت های تجاری تاکنون آن را نادیده می گرفتند. دلیل این کار هم این بود که تعداد دستگاه ها و تکنولوژی های مبتنی بر GPS بسیار کم بود. حال با این تفاسیر وقت آن رسیده است که دولت ها و شرکت ها در این زمینه چاره بیاندیشند تا بتوانند دستگاه ها و اپلیکیشن های مبتنی بر این سرویس GPS را از خطرات ناشی از هک شدن این سرویس با استفاده از GPS simulator مصون نگه دارند.

برگرفته از:

GPS spoofing and dangers of GPS data hacking

پاسخ دهید