شما میتوانید اپلیکیشن اندروید ما را دانلود کنید.
مخصوص نسخه اندروید 4.4 به بالا دانلود اپلیکیشن اندروید

وبلاگ

آیا به هنگام خرید هارد درایو باید به مارک آن توجه داشت؟

هنگامیکه بحث هارد دیسک به میان می آید، هر شخصی به نوعی یک خاطره بد از یک برند یا بهتر بگوییم آن برندی که او را به دردسر انداخته است دارد. اما آیا واقعا برخی از تولیدکنندگان این محصول قابل اطمینان تر از سایر آن ها هستند؟

برترین برندهای هاردیسک بر اساس اعلام سایت Backblaze

قطعات الکترونیکی همواره ممکن است خراب شوند و در این بین هاردیسک ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند و هیچ تضمینی وجود ندارد که هارد خریده شده توسط شما آسیبی نبیند و یا از کار نیافتد. ما در این مقاله سعی کرده ایم تا بر روی هارد درایوهای مکانیکی ای تمرکز کنیم که دارای دیسک چرخان (spinning platter) و یک هد (head) متحرک جهت خواندن اطلاعات بر روی صفحه مغناطیسی خود هستند. این قطعات متحرک می توانند صدمه ببیند و در این بین برخی از کارخانه های تولید کننده هارد در طراحی این قطعات بیش از سایر قطعات دقت عمل به خرج می دهند.شما هیچگاه از زمان خرابی هارد خود با خبر نخواهید شد. تنها کاری که شما می توانید انجام دهید این است که نوعی از هارد را خریداری کنید که احتمال خرابی آن کم باشد و به خوبی از آن backup (نسخه پشتیبان) تهیه کنید تا در صورت لزوم از آن بتوانید استفاده کنید.

حال با این تفاسیر، به جای آن که وقت خود را صرف حرف و حدیث های مطرح در این زمینه کنیم بهتر است تا به آزمایش های انجام شده در این زمینه توجه داشته باشیم تا از این طریق بتوانیم نتیجه بگیریم که کدام هارد درایوها دارای کمترین نرخ خرابی هستند. Backblaze که یک کمپانی آنلاین در زمینه backup گرفتن است، در دیتا سنتر خود از درایوهای consumer-grade استفاده می کند و اطلاعات بدست آمده از نرخ خرابی داده های در حال گردش در سیستم خود را منتشر می کند. ما علی رغم آگاهی نسبت به ایده آل نبودن دیتا های اعلام شده از جانب Backblaze، ناچار به استفاده از آنان هستیم، زیرا سایر مطالعات انجام شده در این زمینه چنگی به دل نمی زنند و ما از اطلاعات منتشر شده از جانب سایر کمپانی ها در زمینه نرخ خرابی هاردیسک های مشتریان بی خبر هستیم. به  خاطر داشته باشید که این داده ها نشان دهنده کارکرد این هارد درایو ها در دیتا سنترهای enterprise می باشد و طول عمر این هارد درایوها احتمالا با توجه نوع کارکرد آنان درکامپیوترهای شخصی بیشتر خواهد بود.کمپانیBackblaze  در ماه ژانویه سال ۲۰۱۴ میلادی، نرخ خرابی در ۲۷٫۱۳۱ مورد از هارد درایوهای خود را مورد بررسی قرار داد. آن ها پس از این بررسی متوجه شدند که هارد دیسک های دو برند Hitachi و Western Digital به ترتیب دارای کمترین نرخ خرابی و هارد دیسک های Seagate دارای بیشترین نرخ خرابی هستند.

به هر حال، همه چیز به مسئله فدا کردن کیفیت به بهانه قیمت ختم می شود، Backblaze در این باره می نویسد: “چنانچه قیمت های Hitachi مناسب بود، ما هم قطعا از هارد درایو های Hitachi استفاده می کردیم.” اما آن ها حتی به قیمت افت میزان reliability (قابلیت اطمینان) در سیستم نیز باز هم هارد دیسک های Seagate را به سایر برندها ترجیح می دهند، زیرا قیمت هارد دیسک های این برند ارزان تر است. با این همه چنانچه شما از پیش backup تهیه کرده باشید همواره این امکان برای شما وجود دارد که دیتاهای خود را از روی یک هارد سوخته بازیابی کنید.

 

از آن به بعد کمپانی BackBlaze مشاهده کرد که هارد درایوهای HGST در زمینه ضریب اطمینان توانسته اند هارد درایوهای برند Toshiba را پشت سر بگذارند. همچنین در سال ۲۰۱۶ میلادی آنان دریافتند که هارد درایوهای Seagate نسبت به مدل های قبلی خود از ضریب اطمینان بالاتری برخوردار هستند. حال با توجه به داده های منتشر شده از جانب کپمانی BackBlaze، چنانچه قصد دارید در این عرصه وارد شوید و به دنبال هارد درایوهایی قابل اطمینان هستید بهتر است به دنبال برند HGST بروید.

برای دسترسی به آخرین اطلاعات مربوط به آزمایشات انجام شده بر روی هارد دیسک ها توسط Backblaze می توانید به این لینک مراجعه کنید. اطلاعات قرار گرفته شده در این سایت هر سه ماه یکبار یا بیشتر بروزرسانی می شود.

آشنایی با هارد دیسک های “green” و”low power

ممکن است آمارهای نشان داده شده این باور را در ذهن شما به وجود آورند که تنها مسئله ای که در این بین دارای اهمیت است، برند تولید کنندگان این محصول است، اما مسئله چیزی فراتر از این است. شما با استفاده از این آمار می بایست دریافته باشید که تولیدکنندگان این محصولات، آنان را در سایزها، سرعت ها، قیمت ها و همچنین با مصرف برق های مختلف عرضه می کنند. برخی از هارد درایوهای یک کارخانه حتی ممکن است بیش از سایرین مطرح باشد. بنابراین چنانچه به دنبال اطلاعات بیشتری در رابطه با سرعت، قیمت و سایر معیارهای مربوط به یک هارد درایو هستید، می بایست به سراغ بررسی های آنلاین صورت گرفته مربوط به هر محصول بروید و اطلاعات جامعی در این زمینه کسب کنید.

اما بهتر است بدانید که پیدا کردن اطلاعاتی پیرامون میزان” reliability در طی زمان” برای یک هارد کار بسیار دشواری است. کارخانه های موجود در بازار، مدل های مختلفی از این هاردها را تولید می کنند و برخی از این محصولات از دیگری قابل اطمینان تر است و این موضوع حتی در محصولات تولید شده توسط یک کارخانه نیز ممکن است وجود داشته باشد.به عنوان مثال برخی از هارد درایوها دارای برچسبی هستند که روی آن نوشته شده است “green drives” یا “low power”، معنی این برچسب ها این است که این درایوها از انرژی کمتری استفاده می کنند. این موارد بیشتر در رابطه با لپ تاپ ها صادق است اما در عین حال ممکن است در زمینه مصرف بهینه کامپیوترهای رومیزی نیز کاربرد داشته باشد.

این کار از طریق نگه داشتن هد در حالت “parking” پس از یک دوره عدم فعالیت انجام می شود و باعث می شود هارد انرژی کمتری مصرف کند و دوباره برای ادامه کار به حالت ” unpark” در آید، این عمل توقف/شروع مجدد حرکت هد باعث می شود تا هارد شما زودتر خراب شود. به همین خاطر است که تولیدکنندگان این محصولات اعلام می کنند که این دسته از هاردها برای محیط های enterprise RAID مناسب نیستند و توصیه می کنند تا از درایوهای enterprise-grade در این محیط ها استفاده شود.Backblaze بلافاصله این نوع هاردها را به علت error های بیش از حد آنان جمع آوری کرد، آن ها در این باره می گویند: “ما در شرکت خود متوجه شدیم که این هاردها بارها از کار (چرخش) می افتادند و دوباره شروع به کار می کردند و ما فکر می کنیم که این کار باعث سایش بیش از حد درایو می شود.”شما هم حتما مایل به استفاده از هارد درایوهای “green” برای پیکربندی به شکل RAID در یک دیتا سنتر enterprise نیستید، اما مشخص نیست که آیا استفاده از این هارد درایوها برای مصارف خانگی یا دفاتر کاری هم می تواند منجر به خراب شدن زودتر آن ها شود یا خیر.

به نظر داشتن یک هارد درایو “green” به عنوان یک ذخیره ساز جانبی چندان هم ایده بدی به نظر نرسد، اما ممکن است شما ترجیح دهید که در کامپیوتر شخصی تان کارهای سنگینی انجام دهید و برای این کار از تکنولوژی های قابل اطمینان تر و قوی تری استفاده کنید.

درایوهای حالت جامد نسبت به درایوهای مکانیکی قابل اطمینان تر هستند

حال که به تشریح جزئیات هاردیسک های مکانیکی سنتی پرداختیم، لازم است تا بدانید درایوهای حالت جامد در کامپیوترهای رومیزی و لپ تاپ ها نسب به هارد دیسک های مکانیکی بسیار قابل اطمینان تر و از میزان خرابی کمتری برخوردار هستند. این درایو ها همانگونه که از نامشان پیداست هیچ  قطعه متحرکی ندارند.

اطاعات موجود در مقاله ای مرتبط با دیتا سنترهای گوگل نشان می دهد که خرابی درایوهای حالت جامد flash-based، نسبت به هارد دیسک های مکانیکی بسیار کمتر است. این مقاله همچنین عنوان می کند که نرخ تعویض سالانه هارد دیسک ها پیش تر ۲-۹ درصد گزارش شده بوده است که در مقایسه با نرخ ۴-۱۰ درصدی فلش درایورهای در یک بازه ۴ ساله، عدد بسیار بالایی به نظر می رسد.

با این حال این مقاله به “error های غیر قابل تصحیح” نیز اشاره داشته است که میزان آنان نسبت به هارد دیسک های مکانیکی بیشتر بوده است، مواردی همچون از بین رفتن یک سکتور (بخش) و از دست رفتن اطلاعات جزو، شایع ترین مشکلات این نوع از درایوها می باشد. این مسئله نشان می دهد که اهمیت backup ها در این نوع از حافظه ها بیشتر است. حافظه های SSD گرچه احتمال خرابی کامل آنان کم تر است اما شانس از دست رفتن بخشی از اطلاعات در آنان بیشتر است.

با تهیه فایل backup دیگر جایی برای نگرانی نیست

روی هم رفته هنگامی بحث reliability (قابلیت اطمینان) به میان می آید این SSD ها هستند که انتخاب معقول تری به نظر می رسند. اما بهتر است تا بدون توجه به میزان قابل اطمینان بودن دستگاه خود، از تهیه فایل  backup غافل نشوید. حتی اگر شما قابل اطمینان ترین برند هاردیسک را خریداری نموده باشید، باز هم امکان خراب شدن آن وجود دارد و در این بین حتی ممکن است بر خلاف اینکه هارد شما از نظر فیزیکی سالم است، برخی از نرم افزارها موجب آسیب رسیدن و یا حتی از بین رفتن اطلاعات شما شوند.حتی اگر از خواندن این مقاله چیزی دستگیرتان نشده است، تهیه منظم backup از اطلاعات مهم تان را از یاد نبرید. شما با داشتن backup قادر خواهید بود تا حتی در صورت خرابی درایو، باز هم اطلاعات خود را بازیابی کنید. البته بعد از روی دادن چنین اتفاقاتی همچنان شما مجبور هستید تا هارد جدیدی تهیه کنید و از نو سیستم عامل خود را نصب کنید، اما توجه داشته باشید که مسئله backup بسیار مهم تر از اطمینان پذیر بودن یک هارد است.

هرگز از یاد نبرید که هیچ تضمینی وجود ندارد که هار دیسک شما معیوب نگردد و بهترین راه برای جلوگیری از بین رفتن آنان تهیه چندین نسخه پشتیبان بر روی چند دستگاه می باشد.

برگرفته از :

Does Brand Really Matter When Buying a Hard Drive?

پاسخ دهید