شما میتوانید اپلیکیشن اندروید ما را دانلود کنید.
مخصوص نسخه اندروید 4.4 به بالا دانلود اپلیکیشن اندروید

وبلاگ

چگونه بوسیله Windows Explorer چندین فایل را با هم تغییر نام دهیم؟

WINDOWS-FILE-640x356

 

خلاصه: راه های بسیاری وجود دارد که به کمک آنان می توانید چندین فایل را به شکل همزمان با یکدیگر تغییر نام (rename) دهید. این مقاله قصد دارد تا شما را با چگونگی استفاده از Windows Explorer و انواع ابزارهای مختلف به جهت انجام عمل تغییر نام دسته جمعی فایل ها (batch rename files) در سیستم عامل ویندوز آشنا کند.وقتی پای تغییر نام دسته جمعی فایل ها به میان می آید Windows Explorer حرف زیادی برای گفتن ندارد. اما همچنان این امکان وجود دارد که چندین فایل را با هم و به شکل هم زمان تغییر نام دهید اما انجام آن نیازمند استفاده از برنامه های سوم شخص یا استفاده از قابلیت فراهم شده در ویندوز ۱۰ است.

WINDOWS-FILE-640x356

چگونه بوسیله Windows Explorer چندین فایل را با هم تغییر نام دهیم؟

این کار اگرچه کارآمد نیست، اما Windows Explorer می تواند تا فایل های موجود در یک فولدر را تغییر نام دهد ولی محدودیت آن این است امکان انجام آن تنها در حالت sequential ممکن است. برای انجام این کار می توانید مراحل زیر را دنبال کنید:

 ۱- به فولدری که قصد دارید تمام فایل های آن را تغییر نام دهید بروید.

۲- فایل های مرتبط را انتخاب کنید. برای این کار می توانید از select all برای انتخاب تمامی فایل ها و CTRL+Mouse button برای انتخاب تنها برخی از فایل ها استفاده کنید.

Windows-Bulk-Rename-e1480773910562

۳- فایل ها را در وضعیت انتخاب شده نگه دارید و بر روی فایل نخست راست-کلیک کنید و آن را تغییر نام دهید.

لازم به ذکر است که به هنگام تغییر نام الزاما نسیت که حتما فایل اول از مجموعه فایل ها را تغییر نام دهید و شما می توانید این کار را بر روی  هر یک از این فایل های انتخاب شده انجام دهید. اما لازم است بدانید که هر فایلی که تغییر نام را با آن آغاز می کنید شماره (۱) به آن اختصاص داده می شود.

شما از این روش می توانید برای تغییر نام چندین فولدر نیز در ویندوز استفاده کنید. چنانچه شما به هنگام تغییر نام دادن فایل ها و فولدرها را با هم انتخاب کنید نحوه شماره گذاری فولدرها از فایل ها جداگانه خواهد بود.

ما این کار را در ویندوز ۱۰ انجام دادیم و امیدواریم تا در سایر نسخه ها نیز امکان پذیر باشد.

چگونه با استفاه از نرم افزار در ویندوز چندین فایل را با هم تغییر نام دهیم؟

Bulk Rename Utility

Bulk-Renaming-Utility-547x420 (1)

این نرم افزار یکی از محبوب ترین نرم افزارها برای تغییر نام دادن چندین فایل به طور هم زمان است. بیشتر ابزارهای این نرم افزار برای استفاده کاربران خانگی رایگان است. نصب این نرم افزار بسیار آسان و امکانات بسیاری را برای تغییر نام دادن فایل/فولدر یا تغییر پسوند و غیره در اختیار شما قرار می دهد. این نرم افزار همچنین از تغییر نام دادن فایل های عکس که از EXIF data و نیز فایل های صوتی که از meta tag استفاده می کنند، پشتیبانی می کند.

Ant Renamer

Bulk-Renaming-Utility-547x420

اگر رابط کاربری (UI) نرم افزار Bulk Rename Utility باعث سردرگمی و ناراحتی شما می شود، پس به شما توصیه می کنیم که به سراغ نرم افزار Ant Renamer بروید. این نرم افزار کوچک است و عملکرد آن بسیار مناسب است. این نرم افزار همچنین می تواند فایل ها/فولدرها، عکس ها و فایل های صوتی که از meta tags استفاده می کنند را نیز پشتیبانی کند. نسخه همراه (portable) این نرم افزار نیز در دسترس می باشد.

ReNamer

ReNamer

به غیر از ویندوز این نرم افزار برای سیستم عامل های Linux و mac نیز در دسترس است. برای اجرای این نرم افزار شما نیاز به Java Runtime Environment نسخه ۶ یا بالاتر دارید. در این نرم افزار به غیر امکانات متنوعی که برای انجام عملیات تغییر نام وجود دارد توجه ویژه ای به به ظاهر و پوسته های (skin) موجود در این نرم افزار شده است.

massive-file-renamer

شما می توانید برای تغییر نام فایل ها و فولدرهای خود از هر یک از این ابزارها استفاده کنید و فهرست تدارک دیده شده به معنی برتری هیچ یک از نرم افزارها بر دیگری نیست و قطعا بعد از مدتی کار با این نرم افزارها و آشنایی با آنان کم کم از دشواری کار با آنان کاسته خواهد شد.

برگرفته از:

How To Rename Multiple Files In Windows | Batch Rename In Windows

پاسخ دهید