شما میتوانید اپلیکیشن اندروید ما را دانلود کنید.
مخصوص نسخه اندروید 4.4 به بالا دانلود اپلیکیشن اندروید

وبلاگ

پنج نکته مهم در راه اندازی یک وب سایت که می بایست به آنان توجه داشت

website-695x336

 

آیا در فکر راه اندازی وب سایت خودتان هستید؟ این کار ممکن است در ابتدا قدری خسته کننده به نظر برسد، اما در صورتی که به درستی انجام شود نه تنها سخت و خسته کننده نیست، بلکه بسیار جذاب و سرگرم کننده نیز خواهد بود. با در نظر گرفتن این پنج نکته از درست بودن مسیری که در آن گام بر می دارید اطمینان حاصل کنید.

۱- ترسیم کلی اهداف مورد نظر

یکی از اشتباهات رایجی که اغلب صاحبان وب سایت های جدید مرتکب آن می شوند، این است که هدف مشخصی را از پیش برای راه اندازی وب سایت خود در نظر نگرفته اند. ممکن است هدف شما از راه اندازی یک بلاگ صرفا درآمد زایی از آن باشد یا از طریق آن کسب و کار کوچک خود را داشته باشید، اما خوب است که بدانید اگر شما هدف اصلی خود را از راه اندازی وب سایت مشخص نکرده باشید، یا ندانید بر روی چه موضوعی می بایست تمرکز کنید، می توان گفت که دست یابی شما به موفقیت بسیار دشوار است.

اگر شما قصد راه اندازی یک وب سایت کوچک تجاری را دارید، در ابتدا می بایست پاسخ برخی از پرسش های که در ادامه مطرح می شود را بدانید پرسش هایی همچون، افراد با ورود به وب سایت شما به دنبال چه چیزی هستند؟ این که کالایی از شما بخرند؟ یا با شما ارتباط برقرار کنند؟ روش انجام این کار به شکل خواهد بود؟ آیا شما در رابطه با محصولاتتان آنان را راهنمایی خواهید نمود؟ آیا هدف شما از راه اندازی بلاگ صرفا افزایش ترافیک است؟ بلاگ شما چه موضوعاتی را تحت پوشش قرار می دهد؟ آیا تولید محتوای سایت توسط خود شما انجام می شود یا برای انجام این کار شخصی را استخدام نموده اید؟با در نظر گرفتن چنین پرسش هایی شانس موفقیت شما افزایش پیدا خواهد. بنابر این اهداف کلی خود را از پیش ترسیم کنید و پیش از آنکه کاری را شروع کنید هدف و ماموریت خود را کاملا واضح مشخص کنید.

 ۲- WordPress  را به شکل خود ميزبان (self-hosted) راه اندازی کنید

حال که به ذهنتان جهت دادید، وقت آن است که تصمیم بگیرید چگونه سایت خود را راه اندازی کنید. در این باره گزینه های مختلفی پیش روی شماست، علاوه بر روش هایی همچون استخدام یک توسعه دهنده وب (web developer) یا استفاده از یک سازنده وب سایت، راه سومی نیز وجود دارد و آن استفاده از سیستم مدیریت محتوا (CMS) برای وب سایت شخصی تان است. من به شما توصیه می کنم که به سراغ نسخه خود میزبان بروید و از WordPress CMS استفاده کنید.اما چرا؟ زیرا استخدام یک توسعه دهنده وب هزینه بردار است و امکان کنترل همیشگی محتوا از جانب شما وجود ندارد. معنی این حرف این است که شما برای انجام کوچکترین کار مرتبط با وب سایت می بایست با وی تماس بگیرید. با وجود آن که استفاده از سازنده های وب سایت می تواند برای افراد مبتدی مناسب به نظر برسد اما استفاده از این راه کار نیز محدودیت های خود را به همراه دارد، بخصوص زمانی که انتظار داشته باشید تا سایت به مرور زمان پیشرفت کند.

استفاده از WordPress می تواند نیازهای شما را مرتفع سازد. CMS قدرتمند این سیستم امکان یادگیری آسان آن را به افراد مبتدی می دهد و از امکانات متنوع و انعطاف پذیری برخوردار است که می تواند همزمان با  رشد کسب کار شما، این سیستم نیز توسعه پیدا کند. چنانچه قصد راه اندازی یک بلاگ را دارید باید به شما بگوییم که  WordPress برای اینجام این کار نیز بسیار مناسب است، زیرا این سیستم مشخصا برای بلاگ نویسی طراحی شده است؛ اما به علت تنوع بالای امکانات آن، از این سیستم برای سایر انواع سایت ها نیز استفاده می شود، از شرکت ها تا سایت های تجارت الکترونیک، همگی جزو این سایت ها می باشند.

پس از انتخاب این سیستم شما دو گزینه برای انتخاب پیش رو دارید:

۱- از وب سایت رایگان WordPress که توسط سایت WordPress.com میزبانی می شود استفاده کنید

۲- سایت خود را با استفاده از میزبان سوم شخص (third-party host) به شکل خود میزبان راه اندازی کنید.من شدیدا توصیه می کنم که به سراغ گزینه دوم بروید، زیرا نسخه رایگان WordPress بسیار محدود است و اگر این گزینه را انتخاب کنید، به نوعی می توان گفت که شما مالک سایت خودتان نیستید. استفاده از این سیستم بر روی سروی که توسط یک شرکت خارجی میزبانی می شود زمینه مالکیت ۱۰۰% شما را فراهم می کند و شما می توانید در هر زمانی که مایل بودید محتوای خود را ویرایش کنید، و پوسته ها (theme) و plugin های خود را با هدف بالابردن سطح عملکرد سایت تان اضافه کنید. همچنین این امکان وجود دارد که domain name یا آدرس وب سایت خود را خریداری کنید و به هر بیشتر حرفه ای شدن سایت تان کمک کنید.

۳- یک میزبان وب (Web Host) قابل اطمینان انتخاب کنید

چنانچه تصمیم گرفتید به سراغ WordPress آن هم از نوع خود ميزبان آن بروید، نتیجه این انتخاب بسته به نوع میزبانی که برای سایت تان انتخاب می کنید متفاوت است. انتخاب صحیح میزبان از تعویض آن در آینده جلوگیری بعمل خواهد آورد.

معیارهای یک ارائه دهنده خدمات میزبانی وب عبارتند از:

 • مرتفع ساختن نیازهای نزم افزاری، پهنای باند، هزینه و غیره
 • بالا بودن (uptime ratings)
 • برخورداری از ویژگی بارگذاری سریع (quick load times)
 • ارائه مناسب خدمات پشتیبانی فنی

استفاده از خدمات میزبانی وب می تواند ماهانه برای شما ۵ دلار یا کمتر هزینه داشته باشد. این میزان از هزینه برای استفاده از خدمات پایه است، اما اگر به دنبال خدمات و امکانات بیشتری در این زمینه هستید می توانید هم زمان با توسعه کسب و کارتان بر میزان این خدمات و امکانات با پرداخت هزینه بیشتر بیافزایید.برخی از ارائه کنندگان این خدمات عبارتند از HostGator Cloud، A2 Hosting و Siteground. در میان ارائه دهندگان این خدمات نمی توان شرکتی را به عنوان برترین شرکت معرفی کرد زیرا این مسئله بستگی به نیازها و اهداف شما دارد. بهترین راه برای پیدا کردن یک شرکت ارائه دهنده خدمات، تحقیق و جست و جو پیرامون شرکتی است که با نیازهای شما همخوانی داشته باشد.

۴- سرمایه گذاری کردن در وب سایت تان

با وجود امکانات بسیار زیاد و رایگانی که در زمینه میزبانی وب، پوسته ها و همچنین plugin ها وجود دارد. این فکر به ذهن افراد خطور می کند که به سمت این خدمات گرایش پیدا کنند و از هزینه کردن در این راه اجتناب کنند. اما واقعیت این است که قابلیت های این ابزارهای رایگان در اغلب موارد با محدودیت مواجه است و از نظر امنیت و عملکرد بسیار ضعیف تر هستند، در حالی که با خرید این ابزار می توانید از خدمات و امکانات به مراتب بهتری بهره مند شوید.

حوزه هایی که می توانیم در آن سرمایه گذاری اندکی داشته باشیم عبارتند از:

 • web host
 • domain name
 • طراح WordPress (در صورت نیاز)
 • Responsive بودن و mobile-friendly بودن پوسته های وب
 • plugin های WordPress
 • عکس های مربوط به landing page ها و پست های بلاگ
 • خدمات SEO و ابزارها

۵- نسبت به محتوایتان

وقتی کار را شروع می کنید پیدا کردن پوسته ای مناسب و طراحی جذاب برای سایت کار آسانی است، اما آنچه که دشوار است و اهمیت آن کمتر از این موارد نیست، موضوع محتوای سایت شماست که از نظر بازدیدکنندگان و موتورهای جست و جو دارای اهمیت فراوانی است. در ادامه نکاتی را با شما در میان می گذاریم که می بایست در تهیه محتوای سایت آنان را مدنظر قرار دهید:

 • اطمینان حاصل کنید که در منتقل ساختن منظورتان کاملا واضح عمل می کنید
 • با مخاطبین ارتباط برقرار کنید و بر روی نیازهای آنان تمرکز داشته باشید
 • از بکار بردن اصطلاحات و لغات بی معنی اجتناب کنید
 • برای راهنمایی و هدایت کاربران در سایت از دکمه های calls-to-action یا (CTA) استفاده کنید
 • صفحات را با هدف هدایت هرچه بهتر بازدیدکنندگان سازماندهی کنید
 • امکان برقراری ارتباط با خود را برای سایرین فراهم کنید
 • نوع نوشته ها را به گونه ای انتخاب کنید که قابل خواندن باشند
 • با استفاده از دیدگاه مشتریان قبلی (Testimonial) اعتماد سازی کنید
 • از آنچه که دیگران در حرفه و مشاغل خود بکار می بندند الهام بگیرید

چنانچه در تهیه محتوای سایت خود با مشکل مواجه هستید، فردی را برای کمک در این کار استخدام کنید.

نکات راه اندازی یک وب سایت قطعا بیش از این پنج نکته مطرح شده در این مقاله می باشد، اما توجه به همین پنج مورد می تواند باعث شود تا شما در مسیری درستی حرکت کنید.

برگرفته از :

۵ Tips for Starting a Website

پاسخ دهید