شما میتوانید اپلیکیشن اندروید ما را دانلود کنید.
مخصوص نسخه اندروید 4.4 به بالا دانلود اپلیکیشن اندروید

وبلاگ

پیش بینی هایی غافلگیر کننده در رابطه با کمپانی های بزرگ اینترنتی در سال ۲۰۳۰ میلادی

large__3Bm1L-KbRGO-NU0eUdj78ET25CWlnWdbR4_M9xXgGY

سی سال پیش مدارس اولین کامپیوترهای خود را دریافت کردند، آن روز اگرچه این تحول به نظر بزرگ می رسید. اما امروزه شرایط تغییر کرده است و دانش آموزان، هریک با لپ تاپ های شخصی خود در سر کلاس درس حاضر می شوند.بنابر پیش بینی های Thomas Frey کارشناس ارشد در حوزه پیش بینی، طی ۱۴سال آینده در این زمینه اتفاقات بزرگی رخ خواهد داد، به طوری که در آینده، این ربات ها خواهند بود که از طریق اینترنت به دانشجویان درس خواهند داد.

آنطور که Frey عنوان می کند، وقوع این اتفاق به دلیل پیشرفت خود تکنولوژی نیست، بلکه دلیل آن کمپانی مسئول و پشتیبان این طرح می باشد که در نوع خود جزو قدرتمند ترین های حرفه خود به حساب می آید.Frey کارشناس ارشد پیش بینی موسسه داوینچی در مصاحبه با Business Insider می گوید: «من پیش بینی کرده ام که تا سال ۲۰۳۰ میلادی بزرگترین شرکت های فعال در اینترنت به سمتی پیش بروند که به یک شرکت مبتنی بر آموزش تبدیل شوند، چیزی که تاکنون اصلا شاید نام آن را هم نشنیده باشیم. »

پیش بینی های Fery از یک تحول عظیم در حوزه پژوهش های مرتبط با هوش مصنوعی خبر می دهد. در همین راستا شرکت گوگل توسعه پروژه DeepMind را به عنوان بخش پیچیده ای از نرم افزار Machine learning (یادگیری ماشین) در دستور کار قرار داده است. IBM نیز توسعه ربات Watson-powered را دنبال می کند و Amazon نیز از این قاعده مستثنی نیست و در حال دنبال کردن پروژه ربات های پرنده برای تحویل سفارشات خودش است.

cMfdG-aZDZiAzP4iSNfYGKYuWEVSJvqLweGF1I4cJCs

Fery مدعی می شود که: “هیچ کس کاملا از آینده صنعت آموزش با خبر نیست”

او تصور می کند که تا سال ۲۰۳۰ میلادی نسخه های بسیار بهبود یافته تری از آنچه که امروزه ما با نام دوره های Open Course می شناسیم به وجود خواهد آمد، نمونه این دوره ها را می توانید امروزه در مراکزی همچون Khan Academy، Coursera یا MIT OpenCourseWare ببینید. صرفا ممکن است تا در آینده  دیگر مدرسین دوره های ویدئویی انسان نباشند و در عوض جای این افراد را ربات هایی بگیرند که به قدری هوشمندند که می توانند برنامه های درسی را دقیقا مطابق با خصوصیات کودکی که پشت صفحه نمایش در خانه نشسته است ارائه کنند.او گمان می کند با استفاده از چنین روشی، دانش آموزان می توانند تا به جای آن که تمام توجه خود را به رضایت آموزگار و رقابت با یکدیگر اختصاص دهند، بر میزان سرعت یادگیری خود بیافزایند. با این کار دانش آموزان دروس خود را ۴ تا ۱۰ برابر سریع تر خواهد گذراند وحتی شاید اتمام دوره کارشناسی در کمتر از نصف سال انجام شود.

او در ادامه توضیح می دهد: “در این شیوه این گرایشات، خصوصیات ذاتی و علایق شما هستند که معیارهای شیوه آموزش را با هدف دستیابی به سریع ترین شیوه آموزشی تعیین می کنند.”Fery از هوش مصنوعی DeepMind گوگل به عنوان نمونه ای یاد می کند که توانست چگونگی انجام بازی ویدیویی کلاسیک آتاری ” Breakout “را بیاموزد، DeepMind نه تنها این کار را خیلی سریع انجام داد، بلکه توانست تا در کمتر از ۳۰ دقیقه راهکاری را بیابد که توسط آن به امتیازات باورنکردنی دست پیدا کند. تمامی این عملیات با کوچکترین دخالت انسان صورت پذیرفته است.

او می گوید Machine learning به شکل مشابه ای به فضای آموزشی نیز شتاب خواهد داد. ربات های آنلاین می توانند با در نظر گرفتن نقاط قوت و ضعف یک دانش آموز و استفاده از یکسری الگوریتم ها، مجموعه ای آموزشی مناسبی را تدارک ببینند. پژوهشگران نیز با توجه به تاثیر گذاری بالای مدل های شخصی سازی شده، بر ارائه این مدل های آموزشی با هدف موفقیت هر بیشتر کودکان تاکید دارند. Frey این استدلال را ندارد که این ربات ها کاملا جایگزین مدارس کنونی خواهند شد. او این شیوه از آموزش را مکمل شیوه کنونی و به نوعی آموزش خصوصی می داند. به عنوان مثال چنانچه کودکی در درک ریاضی دچار مشکل بود، یک ربات ممکن است بتواند تا وی را در تکالیف خانه و یا آخر هفته ها یاری کند.

بحثی که در این زمینه به وجود می آید این است که آیا هوش مصنوعی می تواند از پس پیچیدگی های خاص زبان، فکر و اندیشه انسان طی ۱۴ سال آینده برآید؟ یکی از بزرگترین موانعی که بر سر راه Machine learning وجود دارد، مسئله درک روابط اجتماعی است. بسیاری از هوش های مصنوعی امروزی از نظر مهارت های شناختی گفتاری (cognitively speaking) از نظر سنی کمتر از ۶ سال برآورد می شوند.Frey معتقد است که با در نظر گرفتن سرعت پیشرفت تکنولوژی های ابداع شده در این زمینه، بازه زمانی ۱۴ ساله برای چنین تحول و جهش علمی عظیمی، خیلی هم زیاد به نظر نمی رسد. اینترنتی که ۱۴ سال پیش در سال ۲۰۰۲ میلادی کار خود را با ورود به خانه های مردم آغاز کرد، در سال ۲۰۰۷ میلادی پا به تلفن های همراه مردم گذاشت  و اکنون در جای جای زندگی روزمره آنان قرار دارد.

او معتقد است که هوش مصنوعی نیز در حوزه آموزش خط سیر مشابهی را طی خواهد نمود. در سال ۲۰۳۰ میلادی شگفت زدگی ما در برابر  انجام بازی ویدیویی کلاسیک آتاری ” Breakout ” توسط DeepMind به مشابه حسی خواهد بود که ما امروزه به تکنولوژی dial-up داریم و به همین ترتیب آنچه که امروز از آن با عنوان مجموعه کتابخانه های آنلاین سال ۲۰۱۶ میلادی یاد می کنیم، در پیش چشم دانش آموزان آن دوره، مجموعه ای به نظر برسد که حتی به سختی بتوان از آن ذره ای اطلاعات بدست آورد.

برگرفته از:

The largest internet company in 2030? This prediction will probably surprise you

پاسخ دهید