شما میتوانید اپلیکیشن اندروید ما را دانلود کنید.
مخصوص نسخه اندروید 4.4 به بالا دانلود اپلیکیشن اندروید

وبلاگ

5 برنامه نویس زن که احتمالا هرگز نمی دانستید این افراد کسانی هستند که دنیا را تغییر داده اند

large_Lt9-50Li51KjGoYq6frHFpqmyTf0C9TCoebamQb7pqU

آیا حوزه برنامه نویسی کامپیوتر تحت سلطه مردان است؟

اگر صرفا از لحاظ تعداد نفرات فعال در این حوزه به این موضوع نگاه کنیم، باید بگوییم، بله اینگونه است. اطلاعات بدست آمده از آمارگیری های مرکز آمار نیروی کار در آمریکا نشان می دهند که ۷۳% از کارکنان فعال در حوزه علوم کامپیوتری را برنامه نویسان مرد تشکیل می دهند. به طور کلی در میان فعالین حوزه تکنولوژی، حضور زنان کم رنگ است.

0cf8OiZnkXtj-9GzGa-lm4AqHAZC3CqrKcJEzqwiacU

ولی تحقیقات اخیر نشان می دهند که در میان برنامه نویسان، زنان افراد قابل تری هستند اما به شرطی که جنسیت خود را مخفی نگه دارند.در این مقاله قصد داریم تا شما را با ۵ تن از برنامه نویسانی که نقش بسزایی در حوزه فعالیت خود و در واقع تغییر دنیا داشته اند، آشنا سازیم.

Margaret Hamilton

او مدیریت و سرپرستی تیم برنامه نویسی نرم‌افزار کامپیوتر راهنمای آپولو ملقب به (AGC) را عهده دار بوده است. این پروژه در آزمایشگاه ابزار دقیق دانشگاه MIT و برای ماموریت آپولو ۱۱ راه اندازی شده بود و برنامه نویسان این برنامه برای طراحی آن مجبور بودند تا به معنای واقعی کلمه، کار را از ابتدا شروع کنند.

Krg5A-MCJiyBXOoDpJnJKc6OrlFjhtIq-CFlGv29PYY

برنامه نویسان این تیم، برنامه اولین کامپیوتر قابل حمل را نوشته اند. تلاش این گروه علاوه بر فراهم کردن امکان فرود بر روی کره ماه، موجب پیدایش صنعتی جدید نیز شده است. مارگارت همیلتون که تبدیل به یک متخصص در حوزه برنامه نویسی سیستم ها شده بود، در مصاحبه با Wired شرایط خود را در آن زمان اینگونه توصیف می کند:”هنگامی که برای اولین بار وارد این کار شدم، هیچ کس نسبت به کاری که در حال انجام دادن آن بودیم اطلاعی نداشت. شبیه به دوران غرب وحشی بود. هیچ مسیر از پیش تعیین شده ای وجود نداشت و کسی آن ها را از پیش تعلیم نداده بود.”

Grace Hopper

دریادار دکتر Grace Hopper، پیشگام توسعه زبان های برنامه نویسی کامپیوتر به انگلیسی بوده است.او معتقد بود که ارائه سرویس های محاسباتی (computing) به مشاغل و برنامه های غیر علمی، نیازمند یک زبان برنامه نویسی ساده تر می باشد. به دلیل آنکه سطح دانش مورد استفاده در آن دوران به گونه ای نبود که کامپیوترها بتوانند زبان انگلیسی را درک کنند، در نتیجه سال ها از ایده اولیه او گذشت تا در نهایت مورد پذیرش واقع شد.او اما بواسطه پشتکار و استقامتش، نهایتا موفق به توسعه و پیاده سازی ابزار برنامه نویسی شد که به جای اعداد از حروف استفاده می کرد. این کامپایلر بعدها توسعه یافت و با نام COBOL شناخته شد.

David Letterman، مجری معروف تلویزیون آمریکا در توصیف او از لقب “بانوی نرم افزار” استفاده نمود.

گروه بانوان ENIAC

گروهی متشکل از ۶ زن جوان که توسعه اولین کامپیوتر تماما الکترونیکی با قابلیت برنامه پذیر بودن را بر عهده داشتند، این پروژه به عنوان بخشی از برنامه نظامی ارتش آمریکا در جنگ جهانی دوم به حساب می آمد.

Ada Lovelace

Ada Lovelace دختر شاعر بریتانیایی، لرد جرج بایرون و یک ریاضی دان متعلق به دوران ملکه ویکتوریا بوده است. او به همراه Charles Babbage بر روی ماشین محاسباتی او کار می کردند (Charles به او لقب “جادوگر اعداد” را داده بود).در آن زمان تعداد کمی از زنان به دنبال تحصیل علم یا ریاضیات بودند و از این بابت است که او به عنوان بنیانگذار علم محاسبات و اولین برنامه نویس کامپیوتر در دنیا به حساب می آید.

p_cXGuS0pE4R87G3mxzSSsld6n4zlnX8HkBqoF8floE

موزه علوم بریتانیا اینطور عنوان می کند که او یک قرن پیش، در حال استفاده از شیوه های نوین محاسباتی بوده است و با شناخت قابلیت های موجود در دستگاه های محاسباتی از آنان برای “به کارگیری علائم (symbols) به جای صرفا اعداد” استفاده می نموده است.یادداشت های او در ترجمه توضیحات ایتالیایی دستگاه عبارت از نوشته هایی است که از آن به عنوان اولین الگوریتم طراحی شده برای پردازش دستگاه یاد می شود. او همچنین در این یادداشت ها از احتمال استفاده از چنین دستگاه هایی برای ساخت موزیک و گرافیک نیز اشاره می کند.

Joan Clarke

در فیلم خاطره انگیز “بازی تقلید” Keira Knightley در قامت Joan Clarke به ایفای نقش می پردازد، در این فیلم نشان داده می شود که Clarke شانه به شانه Alan Turing  در Bletchley Park (مرکز رمزگشایی بریتانیایی ها در طول دوران جنگ جهانی دوم ) کار می کرده است.Clarke بر روی پروژه ای کار می کرد که هدف آن کدگشایی از ماشین سری آلمان ها با نام Enigma بود. او که ریاضیدان دانشگاه Cambridge بود به همراه سایر اعضای تیم و با کمک آنان برخی از کامپیوترهای اولیه را ساختند، این کامپیوترها با نام bombes شناخته می شدند و از همین کامپیوترها بود که برای رمز گشایی کدهای آلمان ها استفاده می شد. او به دفعات اعلام کرد که تلاش آنان موجب شده است تا مدت زمان جنگ تا دو سال کاهش پیدا کند.

quYKYUWG1CbvdpaKQpL8yYwaxS9SEZmaIqlv8u4kc7k

Clarke در اصل به عنوان یک کارمند دفتری به استخدام Bletchley در آمده بود. هنگامی که از او برای کار در بخش “رمزگشایی” دعوت شد، مجبور شد تا رسما به عنوان متخصص زبان در آن بخش فعالیت کند، زیرا در آن بخش هیچ جایگاهی برای یک تحلیل گر رمز ارشد زن تعریف نشده بود.او از این مسئله اینطور یاد می کند که برای داشتن وجهه کاری در میان سایر اعضا مجبور بوده است تا در فرم مصاحبه خود را اینگونه پر کند: “درجه بندی شغلی: زبان شناس، نوع زبان: نامشخص”

بر گرفته از:

۵ female coders you have probably never heard of who changed the world

پاسخ دهید