شما میتوانید اپلیکیشن اندروید ما را دانلود کنید.
مخصوص نسخه اندروید 4.4 به بالا دانلود اپلیکیشن اندروید

وبلاگ

10 باور غلط درباره استفاده از cloud computing (رایانش ابری)

Cloud نه تنها به عنوان تسهیل گر ورود به باز کسب و کار“speed-to-market” شناخته می شود، بلکه بواسطه قابلیت هایش موجب چالاکی فضای کسب و کار نیز می گردد. این بدین خاطر است که پشتیبانی Cloud از تجربیات و نوآوری هایی بهبود دهنده سرعت، این فضا را برای شرکت ها به وجود آورده است که به سرعت، راهکارهای جدید را آزمایش کنند و حتی بی آنکه برای آنان هزینه قابل توجهی بپردازند این راهکارها را به کار ببندند. Cloud با ایجاد یک لایه پرسرعت پیرامون سیستم ها و وضعیت های متفاوت موجب تلفیق آنان در یک چرخه تعاملی شده است. با روند تغییر نحوه تعامل افراد با تکنولوژی، Cloud قادر خواهد بود تا شکل جدیدی از نحوه تعامل با مصرف کنندگان را در قالب توسعه همکاری پیرامون زنجیره ارزش (value chain) و ابداع نوآوری در هسته مرکزی مدل های کاری شرکت ها پیاده سازی کند.

همانگونه که در جدول زیر مشاهده می کنید، گارتنر در لیست خود از cloud computing (رایانش ابری) به عنوان یکی از برترین حوزه های تکنولوژی در ۵ سال آینده نام می برد که بیشترین سرمایه را جذب خود می کند:

BBVA-OpenMind-Banafa-myths-cloud

انواع Cloud Computing:

Public Cloud (ابر عمومی): در این مدل زیرساخت های رایانش توسط cloud vendor ارائه و در مکان او میزبانی می شوند و مصرف کننده هیچ دید و کنترلی بر روی مکانی که در آن تجهیزات و زیر ساخت ها را  مستقر کرده اند، ندارد. در این مدل زیر ساخت ها می تواند ما بین سازمان ها به اشتراک گذاشته شود.

Private Cloud (ابر خصوصی): در مدل دوم، زیر ساخت های رایانش تنها مشخصا به یک سازمان اختصاص می یابد و مابین سایر سازمان ها به اشتراک گذاشته نمی شود. این نوع از Cloud در مقایسه با نوع اول گران تر و ایمن تر است. در واقع Private Cloud ها همان چیزی هستند که پیش تر آن را شبکه شرکتتان می نامیدید.

Hybrid Cloud (ابر ترکیبی): سازمان ها ممکن است تا میزبانی اپلیکیشن های حیاتی خود را به Private Cloud ها بسپارند و در عوض در مورد اپلیکیشن هایی که نگرانی های امنیتی در رابطه با آنان کمتر است، این وظیفه را به Public Cloud ها محول کنند. استفاده از هر دو مدل یاد شده در بالا با یکدیگر، Hybrid Cloud نامیده می شود.

با وجود این توضیحات و تاثیر Cloud بر حوزه کسب و کار در تمامی ابعاد و سطوح، اما همچنان برخی باورهای دروغ و غلط در رابطه با cloud computing وجود دارد که باعث می شود تا واقعیت قدری در نظر سایرین مبهم به نظر برسد، این باورهای غلط عبارتند از:

 • شماره ۱: این سیستم تنها برای شرکت های فعال در زمینه تکنولوژی می باشد؛ شاید هیچ کدام از این باورهای غلط به اندازه این مورد دور از واقعیت نباشد، در واقع تمامی شرکت های فعال در بازارهای horizontal و vertical، در هر ابعادی که باشند، این امکان را خواهند داشت که از این تکنولوژی استفاده کنند.
 • شماره ۲: مسئله امنیت بزرگترین خطری است که شما را تهدید می کند؛ تدابیر امنیتی که توسط vendor های شناخته شده اتخاذ می شود عمدتا مناسب تر از آن هایی است که توسط مشتریان به کار گرفته می شود؛ زیرا این شرکت ها از منابع و قابلیت هایی برخوردارند که باعث می شود آنان را همیشه بروز نگه دارد.
 • شماره ۳: همه چیز در Cloud بهتر کار می کنند؛ تنها اجرای اپلیکیشن های قدیمی که به گونه ای طراحی شده اند که تنها بر روی سرور مجزا کار کنند، گاها با سختی همراه خواهد بود.
 • شماره ۴: استفاده از این تکنولوژی همواره ارزانتر خواهد بود؛ این باور همیشه درست نیست، اما استفاده از این تکنولوژی، سبب بهره وری استفاده از منابع مالی می شود. Cloud قادر خواهد بود تا در مواقعی که نسبت به سایر زمان ها با درخواست بیشتری روبرو هستید، به بهترین شکل هر نوع تقاضا و حجم کاری تغییر پذیر را پاسخگو باشد.
 • شماره ۵: Cloud باعث آسیب رساندن به محیط زیست می شود. جای هیچ تردیدی نیست که دیتا سنترها حجم قابل توجهی از مصرف انرژی را به خود اختصاص داده اند. اما نقل مکان محیط های کسب و کار از دیتا سنترهای ثابت به سمت دیتا سنترهای Cloud، موجب کاهش مصرف انرژی و کاهش آلودکی می شود.
 • شماره ۶: هزینه ایجاد شغل در Cloud؛ استفاده از این تکنولوژی باعث می شود تا به جای فعالیت در مشاغل، در حقیقت آن ها را ایجاد کنید، پیش بینی های شغلی انجام شده نشان می دهند که تا پایان سال ۲۰۱۵ میلادی cloud computing، بیش از ۱۳ میلیون شغل در سراسر جهان ایجاد کرده است. لازمه این کار بهره مندی از یک متخصص Cloud می باشد که دانش و مهارت کافی در زمینه حفظ، تقویت و توسعه آن را داشته باشد.
 • شماره ۷: دردسرهای مهاجرت به Cloud بیش از ارزش آن است؛ چنانچه انجام این کار را به یک شرکت ارائه کننده خدمات میزبانی معتبر و با تجربه بسپارید، این فرآیند به شکل یکپارچه انجام خواهد شد و تمامی این کارها در سریع ترین زمان ممکن و کم ترین زمان قطعی صورت می گیرد.
 • شماره ۸: استفاده از این تکنولوژی (Cloud) برای ماموریت های بسیار مهم مناسب نیست؛ Cloud computing می تواند برای تمامی موقعیت های کاری از جمله ماموریت های بسیار مهم که کوتاهی زمان قطعی و پشتیبان گیری خودکار از جمله ملزومات آن است، استفاده شود.
 • شماره ۹: این تکنولوژی همان مجازی سازی (Virtualization) است؛ واژه مجازی سازی، خود به  نرم افزاری اشاره دارد که در نوع کاربری سخت افزارها دست می برد، در حالی که Cloud computing معرف سرویسی است که خود نتیجه این تغییرات است.
 • شماره ۱۰: پس از انتخاب Cloud دیگر راه برگشتی وجود ندارد؛ این مسئله تنها به حوزه on-premise و نرم افزارهای رایج در گذشته ارتباط دارد. هیچ چیز نمی تواند مانع تولید اپلیکیشن های شخصی بنگاه ها و داد و ستد آن ها با سایر vendor ها شود.

آنچه که سرویس های Cloud Computing قول ارائه آن را می دهند

درک صحیح از آینده cloud computing ها برای کلیه سطوح فعال در حوزه کسب و کار، از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، زیرا دیگر این سرویس تنها متعلق به افراد فعال در حوزه تکنولوژی نمی باشد. حال مدیران با استفاده از فرصت های مناسبی که این فن آوری در اختیارشان قرار داده است، به بهبود نحوه تعاملشان با مصرف کنندگان و استفاده از توانایی ها کارکنان و شریکانشان در جهت توسعه مدل های کسب و کار پرداخته اند. امروزه این تکنولوژی که هدف اولیه اش بهبود عملکرد و صرفه جویی مالی پیش بینی شده بود، به حدی رشد کرده است که اکنون به عنوان نیروی محرکه نوآوری در سازمان ها تبدیل شده است.

آمار و ارقام مربوط به استفاده کنندگان از این تکنولوژی به شرح زیر است:

 • ۷۵% از تصمیم گیرندگان در کسب و کارشان از cloud استفاده می کنند
 • ۹۴% از مدیران فناوری و اطلاعات اعلام کرده اند که با استفاده از cloud از لحاظ مسائل امنیتی دچار بهبود شده اند
 • ۷۵% از مشاغل اینگونه گزارش کرده اند که با استفاده از این تکنولوژی، میزان در دسترس بودن سرویس های آنان با بهبود نسبی روبرو بوده است
 • ۹۱ درصد از SMB ها در برآورده سازی نیازهایشان از سرویس های cloud استفاده می کنند
 • با توجه به سرمایه ۱۸۳ میلیارد دلاری که در سال ۲۰۱۵ میلادی به این طرح اختصاص داده شد، روند پیشرفت این تکنولوژی هرگز با کندی روبرو نخواهد شد

BBVA-OpenMind-Banafa-myths-cloud-2

در نسل بعدی cloud computing ها همه چیز، از درخواست ها تا پیاده سازی و پیکر بندی به صورت خودکار انجام خواهد شد، این کار موجب خواهد شد تا نه تنها بر ارزش کسب و کارها به سرعت افزوده شود، بلکه stack و حوزه زیر ساخت نیز به طور کلی با تغییراتی مواجه شوند. بنابر اظهارات مرکز IDC این تکنولوژی به همراه Mobility، تجزیه و تحلیل Big Data و Social business بخشی از “Third Platform ” به حساب می آیند. این موضوع باعث می شود تا بدانیم که چرا کسب و کارها با پذیرش cloud، از آن به عنوان ابزاری برای تولید راهکارهای خلاقانه این حوزه استفاده می کنند. اکنون تکنولوژی cloud computing به سمتی در حال حرکت است تا فن آوری هایی همچون اینترنت اشیاء، که اساسا برای ارتباط cloud با cloud طراحی شده اند را نیز در بر بگیرد.

برگرفته از:

۱۰ Myths about Cloud Computing

پاسخ دهید