شما میتوانید اپلیکیشن اندروید ما را دانلود کنید.
مخصوص نسخه اندروید 4.4 به بالا دانلود اپلیکیشن اندروید

وبلاگ

دانشمندان می گویند گوگل در حال تغییر ساختار ذهنی ماست

large_M3ORCZXULeIJhbAoUzjrmt-9OLI-vrNyaLNv4Dme46E

در دورانی که اینترنت وجود نداشت، چنانچه شخصی از شما یک سوال دشوار و پیچیده می پرسید، شما چند انتخاب داشتید. یک راهکار این بود که برای پاسخ به این سوال به شخصی مراجعه کنید که پاسخ آن پرسش را از قبل می دانست، راهکار دیگر مراجعه به دایره المعارف برای رسیدن به جواب بود و اگر دست آخر این راهکار هم موثر نبود نهایتا به کتابخانه ای مراجعه می کردید و با تحقیق به جواب می رسیدید. اما بسیار روشن است که انتخاب هر کدام از این راهکارها، به مراتب پیچیده تر از کاری بود که شما امروزه با استفاده از گوگل انجام می دهید.

nyjtIUise6486SQLPS2N5Y88vtN9c0RjV7wWeGQ1aHY

به لطف وجود تکنولوژی و خصوصا اینترنت، دیگر نیازی نیست تا ما گاها برای برخی از واقعیت ها و یا حتی بعضی از اطلاعات به حافظه غیر قابل اعتماد خود تکیه کنیم. کافی است تا تنها کمی به آن فکر کنید؛ آخرین باری که به خود این زحمت را دادید تا شماره فردی را به خاطر بسپارید کی بوده است؟ و یا این که هنگامی که از تصحیح خودکار (autocorrect) در املای لغات استفاده می کنید، این کار از جنبه آموزشی چه سودی برای شما دارد؟اما آیا تمام آنچه که ما تا همیشه نیاز خواهیم داشت انگشتان دستانمان هستند؟ آیا با این کار در حال واگذاری حافظه خود به اینترنت هستیم؟

 مغز مجازی ما (virtual brain)

در واقع تحقیقات اخیر این موضوع را تایید می کنند. مطالعات اخیر دانشگاه های California و Illinois نشان دهنده این است که، تکیه بیش از حد ما به اینترنت می تواند باعث ایجاد تغییر در نحوه تفکر و به خاطر سپردن اطلاعات در ما شود.در این مطالعه، از دو گروه از افراد خواسته شد تا به مجموعه ای از سوالات اطلاعات عمومی پاسخ  دهند. به آن هایی که در گروه اول بودند گفته شده بود تا برای پاسخ تنها از حافظه خودشان استفاده کنند، در حالی که گروه دیگر مجبور بودند تا پاسخ پرسش ها را به شکل آنلاین پیدا کنند. پس از آن که مجموعه ای از سوالات آسان تر از هر دو گروه پرسیده شد و امکان استفاده از اینترنت در اختیار آنان قرار گرفت. گروهی که در دور اول برای رسیدن به پاسخ پرسش ها از اینترنت استفاده می نمود بیشتر برای انجام دوباره این کار از خود تمایل نشان می داد.نه تنها احتمال مراجعه این افراد به اینترنت بیشتر بود، بلکه از آنجایی که اینترنت کار را برای آنان سریع تر می کرد، بنابراین این دسته از افراد حتی برای آن دسته از سوالاتی که نسبتا ساده بودند نیز کوچکترین زحمتی به خود نمی دادند.

تمامی این شواهد حاکی از گرایشی دارد که محققان از آن با عنوان “تخلیه شناختی” یا همان cognitive offloading یاد می کنند. در حقیقت می توان این طور بیان کرد که سهولت جستجوی اینترنتی باعث شده است که ما حتی از تلاش برای به خاطر سپردن اطلاعاتی خاص نیز دست برداریم.Benjamin Storm نویسنده اصلی این تحقیق در این باره اینگونه اظهار نظر می کند: “در حالی که در گذشته ممکن بود تا برای به خاطر آوردن چیزی خودمان تلاش کنیم، اکنون نیازی نمی بینیم تا خود را به دردسر بیاندازیم. از آنجایی که بواسطه وجود تلفن های هوشمند و سایر دستگاه ها بیشتر اطلاعات در دسترس می باشند، ما انسان ها در زندگی روزمره خود روز به روز بیشتر به این ابزارها تکیه می کنیم.”

 اینترنت چگونه ساختار ذهنی ما را دچار تغییر می کند

این مطالعه بر مبنای تحقیقاتی انجام شده است که نشان می دهند اینترنت نه تنها نوع زندگی و کار ما را دگرگون می سازد، بلکه در حقیقت موجب تغییر یافتن ساختار ذهنی ما  نیز می شود.برای Michael Merzenich، به عنوان یک عصب شناس، این مسئله اصلا جای تعجب ندارد. او در برنامه TED talk که البته با استقبال خوبی هم روبرو شد، این مسئله را اینگونه شرح داد: “بر خلاف انتظار، مغز ما برای تغییر ساخته شده است، همه چیز در مغز ما انسان ها پیرامون مسئله تغییر می باشد.”

YVc7rqkx4lcVYtQG-zKql_rbFg5Z-3z2oXf6HOE23PE

پرسش مهم در رابطه با این مسئله این است که اساسا چنین مسئله ای سودمند می باشد یا خیر. Storm در این باره به ما اینگونه پاسخ می دهد: “چیزی که در این رابطه با این مسئله کاملا واضح است این است که حافظه ما مدام در حال تغییر است. اما آیا این تغییر به معنی بهتر شدن است؟ باید بگویم که در حال حاضر در این باره ما چیزی نمی دانیم.”در واقع، این گونه به نظر می رسد که نظرات در رابطه با این مسئله به دو دسته تقسیم می شوند، که بر این اساس عده ای این تغییرات را مثبت و عده ای دیگر آن را منفی تلقی می کنند.برخی بر این باورند که با حذف عادت به یادگیری- سیستمی که در آن ما مجبور هستیم اطلاعات، اسامی و برخی واقعیت ها را به خاطر بسپاریم- اینترنت کمک می کند که منابع شناختی ما آزاد، و صرف موارد مهم تر و بیشتری می شود.Nicholas Carr نویسنده مقاله ای با عنوان “اینترنت با مغز ما چه می کند” نسبت به این موضوع خوش بین نیست. با فرض بر این که اینترنت را می توانیم به عنوان یک هارد درایو بیرونی برای مغز خود فرض کنیم، ما در حال از دست دادن توانایی مان در منتقل سازی حقایق و اطلاعات از حافظه کوتاه مدت به حافظه بلند مدت خود هستیم. مسئله ای که Carr آن را “لازمه به وجود آمدن دانش و آگاهی” در فرد می داند. او می نویسد: “ده ها مورد از مطالعات انجام شده توسط روانشناسان، نوروبیولوژیست ها و استادان نیز همگی به یک نکته مشابه اشاره دارند و آن این است که: هنگامی که ما آنلاین می شویم در حقیقت پا به فضایی می گذاریم که بی دقت مطالعه کردن، تفکر بدون تمرکز و از روی عجله و یادگیری سطحی را ترویج می کند.”

از کاغذ یادداشت ها تا گوشی های موبایل آیفون

شاید این تغییرات آنقدر ها هم که ما فکر می کنیم مهم نباشند، اما بررسی عواقب ناشی از این مسئله نیازمند مطالعات بیشتری می باشد، و بالاخره این که شاید همانگونه که Clive Thompson اشاره می کند، ما مدت هاست که وظیفه به خاطر سپردن اطلاعات را به معنای واقعی برون سپاری کرده ایم.او در این باره می گوید: “بشر همواره برای انتقال اطلاعات و جزئیات به ما، به شیوهای ثبت اطلاعات متکی بوده است. ما انسان ها از مدت ها پیش دانش خود را درون کتاب ها و کاغذها و حتی تکه های یادداشت ذخیره می کردیم.”این که ما امروز رو به ابزارهای سطح بالاتری آورده ایم تنها به این جهت است که می خواهیم از آنان کمک بگیریم. Thompson در این باره می گوید: ” شما لازم نیست تا نسبت به منتقل شدن حافظه خود از مغزتان به بیرون و در گوشی تلفن همراهتان (آیفون) ابراز نگرانی کنید. زیرا این جابجایی از مدت ها قبل انجام شده است.”این موضوع برای Storm و تیم تحقیقاتی حامی این مطالعه نیز ممکن است خیلی هم بد نباشد. “در آخر باید بگویم که من بسیار خوشبین هستم. من فکر می کنم اینترنت (و به طور کلی تکنولوژی) به سمتی پیش می رود که باعث می شود ظرفیت های ذهن بشر توسعه پیدا کند.”

برگرفته از:

Scientists say Google is changing our brains

پاسخ دهید